VÝSTAVA SVĚTY ČESKÉ ANIMACE uzavřela své brány v Praze 3. 7. 2022.
Děkujeme VŠEM, kteří výstavu navštívili a podpořili tak českou animaci !
VELKÉ DÍKY PATŘÍ VŠEM PARTNERŮM – HLAVNĚ NADACI PPF,
bez jejíž pomoci by výstava nevznikla!
VÝSTAVA je nyní k vidění v Ostravě.
1. 11. 2022 – 28. 2. 2023
https://www.artmovement.cz/svety-ceske-animace-v-ostrave/
Úvodem …
… závěrem?
Přestože se o české animaci mluví jako o jedné z našich výkladních skříní, málokdo ve skutečnosti ví, co to animace vlastně je a jak funguje.
Většina lidí ji vnímá jen prostřednictvím večerníčků a několika málo klasických a pár současných filmů, nerozezná od sebe kreslený, loutkový nebo třeba v počítači vyrobený film.
Přitom animace je obrovský vesmír plný překvapivých zákoutí a pestrých světů, obývaných bezpočtem nejroztodivnějších postav. Na pozadí těchto světů se pohybuje řada neviditelných, pomalu a trpělivě pracujících obřích bytostí – animátorů. Ti propojují čirou fantazii s technikou a řemeslem. I obyčejná tužka a papír či počítačová myš se v jejich rukou mění ve všemocné nástroje stvořitelů nových vesmírů. A ještě hlouběji v šeru ateliérů na vše dohlížejí režiséři a scénáristé, střihači, zvukaři, kameramani a spousta dalších prazvláštních tvorů.
Pojďme společně podniknout výpravu do hlubin tohoto vesmíru, pojďme objevovat jeho magické světy – ty pouhým okem viditelné i ty skryté. Chceme s vámi sdílet radost z toho, že to, co donedávna bylo statické, ba mrtvé, najednou před našima očima ožívá v báječné iluzi pohybu. Iluzi vzniklé spojením spousty statických obrázků střídajících se za sebou kosmickou rychlostí do jediného živoucího celku, který divák vnímá jako příběh.
Předvedeme vám, jak ožívají kresby, loutky či počítačová data, co všechno je potřeba k tomu, aby Bůh animovaného světa – animátor /rozuměj Oživovatel/ mohl konečně zvolat své „Vstaň a choď!“.
Chcete si sáhnout na kameru? Jak je libo!
Chcete poznat podivný rytmus světa, kde nerozhoduje vteřina, ale každá její pětadvacetina?
Máte to mít!
kurátor výstavy SVĚTY ČESKÉ ANIMACE
Klademe si za cíl vzbudit zájem o animaci jako takovou – nejen o filmy, ale i o proces jejich vzniku.
Výstava je určena především rodinám s dětmi a školním výpravám, ale i lidem s hlubším zájmem o animaci – studentům a filmovým profesionálům. Chceme, aby zde každý našel kromě obecných principů a souhrnných informací i něco, co odpovídá jeho úrovni vědomostí a znalostí. Výstavní prostor bude rozdělen do několika částí. V té první chceme diváka vtáhnout do světa optických hraček, hříček a technických vynálezů, které vedly k objevu kinematografie a posléze vzniku animace. Odhalíme její principy, techniky a technologie používané od dob jejího vynálezu do současnosti.
Představíme proces vzniku filmu od nápadu až po výsledek. Ve druhé části bude shromážděna řada originálních artefaktů z filmů – kresby, výtvarné návrhy, obrázkové scénáře, loutky, rekvizity a dekorace. Zároveň bude tato část obsahovat shrnutí významu a úspěchů našich tvůrců.
V další části výstavy budou mít diváci možnost si některé animační techniky vyzkoušet sami v malých studiích opatřených snímací technikou.
Pro mladší děti bude k dispozici výtvarná dílna s cílem vytvořit vlastní optickou hračku založenou na principu animace a dětský koutek.
Poslední součástí výstavy bude studovna s kavárnou, místo určené vážnějším zájemcům o českou animaci, fandům, studentům i profesionálům. Těm chceme nabídnout co nejucelenější informaci o co největším počtu českých animovaných filmů, možnost prostřednictvím našich video-jukeboxů shlédnout co nejvíce ukázek prací českých tvůrců, profesionálů i studentů. Prostor bude zároveň sloužit pro přednášky, besedy a workshopy. Jde nám o to vytvořit živé místo umožňující setkávání a propojení lidí se zájmem o animovaný film.
Výstavu „Světy české animace“ pořádá společnost Art Movement, která již v Praze pořádala velmi úspěšné výstavy a představila výtvarnou tvorbu Tima Burtona, Davida Cronenberga či studia Pixar.
Kurátorský tým v čele s hl. kurátorem výstavy Janem Bubeníčkem /kurátorská rada: Jiří Kubíček, Edgar Dutka, Zuzana Bukovinská/ provede výběr exponátů a filmů z kolekcí Národního muzea, Národního filmového archivu, České televize, Muzea loutkářských kultur v Chrudimi, Filmových ateliérů Zlín a řady soukromých sbírek. O atraktivní instalaci animačních světů se postará architektka Martina Kárová.
Celý prostor bude výtvarně dotvořen origináními nástěnnými kresbami řady současných.
Výstavu průběžně doplní tematické workshopy, organizované komentované prohlídky pro školní skupiny a koncipovaná pásma projekcí animovaných filmů.